Uniós támogatással több, mint 1,3 milliárd forintos fejlesztést hajtott végre a szegedi PVC granulátum-gyártó Szeplast Zrt. a termelőkapacitás és termékpaletta bővítésére.
A SZEPLAST Zrt. ismét komplex technológia és infrastruktúra fejlesztési projektet valósított meg Szegeden Európai Uniós támogatásból. A vállalkozás 375,5 millió forint feltételesen vissza nem térítendő támogatást nyert el a GINOP_PLUSZ-1.1.2 „Magyar Multi Program – A kiemelkedő teljesítményű, valamint jelentős növekedési potenciállal rendelkező mikro-, kis- és középvállalkozások támogatása” című pályázati kiíráson. A támogatás segítségével megvalósuló komplex beruházás hozzájárult ahhoz, hogy a SZEPLAST Zrt. az elmúlt években felépített növekedési pályáját folytatni tudja, piaci expanzióját pedig új termékcsaládok bevezetésével erősítse.
Az európai uniós támogatással megvalósuló fejlesztés célja a vállalkozás eddigi főtevékenységéhez kapcsolódóan a PVC granulátum gyártói kapacitás bővítése volt; egy új típusú és innovatív műanyag (HFFR és XLPE) granulátum gyártására alkalmas gyártósor telepítése, a minőségellenőrzési eszközpark fejlesztése, illetve a telephely raktárkapacitásának bővítése. Az előbbieken túl a SZEPLAST Zrt. infrastruktúrájának fejlesztése is a beruházás kiemelt céljai közé tartozott, melynek keretében egy környezeti terhelést csökkentő és megújuló energiát hasznosító, nagy teljesítményű naperőmű is kiépítésre került. A Széchenyi Terv Plusz program keretében megvalósuló projekt hozzájárult a SZEPLAST Zrt. stratégiai céljához, mely szerint a műanyag granulátum gyártás területén a közép- valamint a kelet-közép európai régióban az iparági egyik legmeghatározóbb szereplőjévé kíván válni.
Az élvonalbeli technológiai megoldásokat is tartalmazó fejlesztés fő elemei a következők voltak:
- PVC granulátum gyártás, mint főtevékenység fejlesztésének elemei egy új, nagy teljesítményű PVC gyártó extruder, egy, a termékfejlesztést és a minőségellenőrzést egyaránt támogató próbaextruder valamint egy teszt gyártósor beszerzése; a PVC granulátum gyártáshoz kapcsolódó alapanyag-adagoló rendszer bővítése, illetve egy Ipar 4.0 sztenderdnek megfelelő termelési adatelemző rendszer kiépítése;
- egy komplett új gyártósor beszerzése és üzembeállítása, amely a SZEPLAST Zrt. HFFR és XLPE termékcsoportjainak gyártását teszi lehetővé.
- minőségellenőrzési és termékfejlesztési eszközpark fejlesztése egy precíziós színmérő, egy égésgátolt műanyagok fejlesztéséhez szükséges mérőberendezés beszerzésével;
- telephely infrastruktúrájának fejlesztése az üzem elektromos hálózatának fejlesztése, egy nagy teljesítményű naperőmű kiépítése, és egy modern tűzjelző rendszer kiépítése által;
- szintén az infrastrukturális fejlesztések közé tartozott a telephely úthálózatának fejlesztése és szabadtéri tárolókapacitásának bővítése.
Élvonalbeli technológiai megoldások a projektben
A HFFR granulátum (mint halogénmentes és égésgátolt műanyag alapanyag) számos olyan tűzvédelmi és biztonságtechnikai tulajdonságot biztosít elsősorban a kábel- és egyéb építőipari gyártók számára, amely a jövőben egyre elterjedtebb követelménye lesz a szegmensnek. A projekt megvalósításával olyan műanyag granulátum termékcsoportokkal bővült Magyarország gyártási kapacitása, ami jelenleg hazánkban nem elérhető, de a környező európai régióban is kuriózumnak számít. A beruházás keretében beszerzésre kerülő gépek, eszközök és gyártósorok az iparágban jelenleg elérhető legmodernebb technológiákat képviselik. Az implementálásra kerülő rendszerek amellett, hogy kimagasló gyártási hatékonyságot biztosítanak, olyan digitális megoldásokat tesznek lehetővé, amelyek alkalmasak az ipar 4.0 sztenderdeknek való megfelelésre.
A Szeged, Vass Mátyás út 7. sz. alatt megvalósuló nagyszabású projekt 2024. július 11-én fejeződött be és a beruházásnak köszönhetően a jövőben a vállalkozás még szélesebb körben tudja kiszolgálni a hazai és nemzetközi piacot. A fejlesztés megvalósítása hozzájárul a vállalkozás termelési kapacitásának növeléséhez, versenyképességének, jövedelemteremtő képességének megőrzéséhez, erősítéséhez, a munkahelyek megőrzéséhez és az új gyártó kapacitás kiépítésével várhatóan további munkahelyek teremtéséhez is.